Sledujte nás na
Dustin Poirier vs. Charles Oliveira - ANALÝZA ZÁPASU

Sázkařské tipy / analýzy zápasů

Dustin Poirier vs. Charles Oliveira – KDO, PROČ A JAK ZVÍTĚZÍ? (ANALÝZA)

Dustin Poirier vs. Charles Oliveira – KDO, PROČ A JAK ZVÍTĚZÍ? (ANALÝZA)

Již 11.12.2021 nás čeká nejočekávanější zápas lehké váhy od odchodu Khabiba Nurmagomedova a to mezi Dustinem “diamondem” Poirierem a Charlesem “le bronx” Oliveirou.

Příběh Dustina Poiriera

Ještě předtím, než začnu psát o technické stránce zápasu bych rád napsal něco o té příběhové. Oba zápasníci mají relativně podobný a dlouhý příběh. Oba začínali v UFC v nižší váhové kategorii (featherweight -66kg). Dustin Poirier byl i v nižší váze velmi úspěšný a byl blízko titulové šanci, nicméně poté přišla tvrdá prohra s Conorem Mcgregorem, která jej přiměla trochu změnit svůj přístup. V pérové váze měl vždy příliž těžké shazování, kdy si všechno jídlo údajně vážil na gram přesně a byl na sebe tak tvrdý že se z přípravy na zápas vytrácela vášeň ke sportu. Rozhodl se tedy přejít o váhovou kategorii výše, kde se mohl víc soustředit na samotný výkon v zápase. V lehké váze od té doby odzápasil 15 zápasů a prohrál pouze s Michaelem Johnsonem a Khabibem Nurmagomedovem. Kromě toho však zápasil s téměř celou špičkou lehké váhy a na jeho listu výher figurují jména jako Eddie Alvarez, Justin Gaethje, Dan Hooker, Anthony Pettis, 2x Conor Mcgregor a tehdejší král pérové váhy Max Holloway. Pokud by se Dustinovi podařilo v titulovém zápase vyhrát tak by se stal šampionem s druhou nejdelší cestou k titulu v historii UFC (k jeho cestě k titulu by vedlo 27 UFC zápasů). Mimo zápasové kvality je Dustin Poirier skvělý člověk, který věnuje velké úsilí charitě skrze jeho Good Fight Foundation.

Příběh Charlesa Oliviery

Oproti tomu Charles Oliveira byl v pérové váze výrazně méně úspěšný a byl známý spíše svými submissemi, než tím že by to byl někdo, od koho by se očekávalo že by se stal šampionem. Poté však nabral více svalové hmoty a ke svému jiujitsu přidal i skvělý wrestling a přestoupil do lehké váhy, kde až na prohru s Paulem Felderem nepoznal přemožitele a drží se na vlně 9ti výher v řadě, kdy porazil jména jako Tony Ferguson, Michael Chandler, nebo Kevin Lee.
Charles Oliveira měl však ještě delší cestu na vrchol a k jeho zisku titulu vedlo 28 UFC zápasů. Charles vyrůstal v chudobě v Brazilských favelách odkud se vypracoval až na úplný vrchol světa MMA. Zajímavostí je, že ani po “zbohatnutí” se nepřestěhoval a stále žije na stejně chudém místě.

Styl Dustina Poiriera

Dustin Poirier je naprosto komplexní fighter, který je schopný ukončit zápas kdekoliv. Jeho nejsilnější technická stránka je však určitě box. Dustin Poirier využívá lehce netradičního stylu boxu, kdy v průběhu kombinací mění guard, čímž efektivněji zkracuje vzdálenost a mění úhel jeho útoku. Nejčastěji začne předním direktem z levého guardu, po kterém následuje zadní direkt, se kterým si přešlápne do pravého guardu, čímž zkrátí vzdálenost a kombinaci již dokončuje z pravého guardu (v pravém guardu používá převážně háky, zatímco v levém využívá spíše přímé údery). Dustin Poirier je známý spíše svými dlouhými kombinacemi, ovšem jeho nejdůležitější zbraní je právě samotný přední direkt. Většinou se říká, že v boxu mají přední direkt lepší praváci než leváci (přesněji řečeno pravák, pokud bojuje s jiným pravákem, díky tomu že stojí v uzavřeném postoji, tedy postoji, kdy mají stejnou nohu vepředu. Tvrdí se to proto, že je přední ruka v tomto postoji blíže k obličeji soupeře a nestojí ji v cestě soupeřova přední ruka, takže je samotný přední direkt více dostupný.) Ovšem obzvlášť v MMA rukavicích tomu tak není a často mají právě leváci nejlepší přední direkt díky možnosti připravit si úder gripfigtem se soupeřovou přední rukou. A právě v tomto je Dustin Poirier mistr.
Dustinova nejsilnější stránka však není z mého pohledu v nějaké konkrétní technické schopnosti, ale v odhodlání k vítězství. Již několikrát jsme viděli Dustina ve velkých problémech, které ho však pouze přiměli ke zvýšení tempa a následnému ukončení zápasu (například po třetím kole s Justinem Gaethjem kulhal kvůli rozkopané přední noze, což ho vyburcovalo k nastavení vysokého tempa na začátku čtvrtého kola, kdy Gaethjeho během prvních 30ti sekund zasypal obrovským množstvím úderů a zápas ukončil).

Dustin Poirier vs. Charles Oliveira - UFC 269

Dustin Poirier v průběhu boje

Styl Charlese Oliveiry

Charles Oliveira je pravděpodobně nejobávanějším submission specialistou v celém UFC, kdy dokonce drží rekord na nejvíce submissí v historii organizace (14). Dříve byl jeho grappling orientovaný primárně na co nejrychlejší ukončení submissí, ovšem s postupem času si díky zlepšení wrestlingu a fyzické síly zdokonalil i samotnou kontrolu na zemi, díky které o něco více vyčkává a jde po submissi až ve chvíli kdy cítí, že ji má opravdu dobře chycenou. Oproti tomu kontrolovat jeho je díky neustálým nástupům do sweepů a leglocků téměř nemožné (jak jsme mohli vidět například v zápase s Kevinem Lee). Kromě zlepšení ve wrestlingu je však na stylu Charlese Oliveiry oslnivé i jeho osvojení strikingu v postoji a není tedy nucen za každou cenu brát zápas na zem. Využívá pro MMA lehce modifikovaný styl thai boxu, kde například využívá neustálého zvedání přední nohy, které se všeobecně v MMA nedoporučuje, ale jemu skvěle funguje jako jistý druh takedown defense, protože když je jeho koleno zvednuté nahoru, tak to vytváří jistý frame mezi jeho boky a jeho soupeřem, což soupeři znepříjemňuje nástupy do takedownu a i když se o ně soupeř pokusí tak je mezi jeho boky a boky Oliveiry více prostoru, což donutí protivníka být více v předklonu a Oliveirovy to otevírá nástupy do škrcení ze front head locku. Tento frame zvednutým kolenem navíc odrazuje soupeře i od nástupů na zkracování vzdálenosti v postoji z přímého směru, jelikož je tam stále riziko že budou zakontrováni front kickem. Na druhou stranu však zvednutá přední noha snižuje jeho mobilitu, a je o něco snažší získat úhel pro útok ze strany.

Cesta k vítězství Dustina Poiriera

by měl vyhrát Dustin Poirier tak to předpokládám spíše v pozdějších kolech, kdy díky neustálému tlaku Oliveiru utahá a díky lepšímu cardiu a schopnosti „kousnout se“ a i přes únavu udržovat tempo, Oliveiru unaví a ve čtvrtém, nebo pátem kole ukončí na TKO.Cesta k vítězství Charlese Oliveiry

Pokud by se zápas dostal na zem, tak by pravděpodobně byl Charles schopen Poiriera ukončit na submissi, ovšem si myslím že ve wrestlingu je výhoda na straně Poiriera. Proto si myslím že Oliveirova největší šance je paradoxně právě v postoji, kde se mu vytváří možnosti díky soupeřově respektu z takedownu. Nejpravděpodobněji si představuji Oliveirovo vítězství tak, že Poiriera „nahulí“ dobře trefeným úderem a bude to samotný Poirier kdo kvůli otřesení příjde s iniciativou přenést zápas na zem a tam ho Oliveira uškrtí.

Zajímá vás kde a jak tento zápas sledovat?

Závodní jedlík, amatérský zápasník a trenér MMA. Samozvaný odborník a analytik specializující se na bojové sporty, především pak na UFC a zahraniční MMA scénu.

Komentovat

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Advertisement

Nejnovější příspěvky

Více v Sázkařské tipy / analýzy zápasů