Sledujte nás na
Conor McGregor vs. Dustin Poirier 2 - Podrobná analýza

Sázkařské tipy / analýzy zápasů

Conor McGregor vs. Dustin Poirier 2 – Kdo a jak zvítězí? | PODROBNÁ ANALÝZA

Conor McGregor vs. Dustin Poirier 2 – Kdo a jak zvítězí? | PODROBNÁ ANALÝZA

Už za 2 týdny nás čeká očekávaná odveta mezi Conorem McGregorem (22-4) a Dustinem Poirierem (26-6), která proběhne na turnaji UFC 257 v Abu Dhabi. Oba bojovníci se spolu v oktagonu potkali v září roku 2014, kdy na turnaji UFC 178 odcházel jako vítěz v 1. kole via TKO Conor McGregor. Dokáže zopakovat své vítězství a potvrdit tak, že stále patří mezi světovou MMA špičku?

McGregorovi přednosti

Conor Mcgregor disponuje na pohled atraktivním, uvolněným stylem strikingu, kdy používá spoustu netradičních kopů, kterými však většinou neukončuje své zápasy, ale slouží mu spíše k připravení si situace pro boxerské techniky (jediný zápas, kde způsobil kopem damage vedoucí k ukončení zápasu byl highkick proti Donaldu Cerronemu). Conorovou největší zbraní je chirurgicky přesný box a skvělé reflexy, díky kterým dokáže uhýbat úderům jen o minimální vzdálenost, aby byl schopen je okamžitě tvrdě countrovat. Jako levák má skvělý zadní direkt, který je v otevřeném postoji (levák proti pravákovi) o něco dostupnější než v uzavřeném postoji (pravák proti pravákovi, nebo levák proti levákovi). Co je ale na Conorově zadním úderu pozoruhodné je, že jej dokáže úplně stejně efektivně použít i proti dalšímu levákovi (Jak se ukázalo v zápasech s Natem Diazem, nebo prvním zápase s Dustinem). V jeho zadní ruce nese pro své soupeře až překvapivě velkou ránu, kterou dokázal většinu svých soupeřů knockoutovat hned v prvním, nebo druhém kole (ze svých 10 výher v UFC jich získal neuvěřitelných 8 hned v 1. nebo 2. kole).

UFC 257 - Conor McGregor vs. Dustin Poirier 2 - možnost vsazení

Poirierovi přednosti

Dustin Poirier je oproti tomu zaměřen spíše na objem úderů v průběhu zápasu a ukončuje soupeře spíše o něco později, když se na nich nakumuluje damage. Stejně jako u jeho soupeře je jeho největší zbraní box, kdy na soupeře tlačí, naťukává si je předním direktem a poté se vrhá do delších kombinací. Dustin je také levák, což znamená, že se zápas bude odvíjet převážně v uzavřeném postoji (levák vs levák), což bude pro oba zápasníky trochu změna, jelikož se většinou střetávali spíše s praváky. Některé jejich zbraně by tedy nemuseli fungovat tak efektivně, jak tomu bývá proti pravákům. Jednou z těchto zbraní by mohl být Dustinův překročený zadní direkt/hák. Dustin rád chodí do delších přestřelek, kdy ze svého levého guardu rozjíždí dlouhé kombinace. Pokud mu ovšem v průběhu kombinace soupeř ustoupí, tak často používá překročený zadní direkt (případně hák), se kterým si stoupne zadní nohou dopředu a pokračuje v kombinaci jako pravák. (Například v zápase s Justinem Gaethjem tuto techniku mockrát nepoužil, protože kdykoliv Dustin na Gaethjeho zatlačil tak Gaethje začal tlačit zpět proti Dustinovi, místo toho, aby ustoupil dozadu, jak by to udělala většina soupeřů).

Conor McGregor vs. Dustin Poirier ve svém prvním vzájemném zápase

Časté používání této techniky by se mu však proti Conoru Mcgregorovi mohlo vymstít, protože Conor je mistr v trefování soupeřů z ústupu a pravděpodobně nebude chodit s Dustinem do dlouhých přestřelek nablízko, ale bude se spíše snažit ustoupit a z ústupu se vracet se svými údery, které budou díky protipohybu Dustina při použití přešlápnutého úderu ještě o něco silnější. Další pro MMA trochu netradiční technikou, kterou Dustin Poirier používá je modifikovaný shoulder roll, což je technika, kdy se místo klasického dvojitého krytu schová za své přední rameno a zvednutý přední loket (dalším zápasníkem, který tuto techniku používá je Dustinův týmový parťák Yoel Romero). Tato technika je ovšem výhodnější v otevřeném postoji, kde oproti sobě zápasníci stojí více stranou, než tomu bývá v uzavřeném postoji (jako v tomto zápase levák vs levák), takže by se díky Conorovu levému guardu mohlo stát, že by Dustinova obrana byla méně efektivní, než je zvyklý. V boji na zemi by měl mít velkou výhodu Dustin Poirier, ovšem v tomto zápase neočekávám, že by hrál grappling výraznější roli, protože se domnívám, že je Conorova takedown defense na vyšší úrovni než Dustinův wrestling a Conorova iniciativa přenést boj na zem se jeví jako nepravděpodobná.


Oblast kde by měl mít pravděpodobně Dustin Poirier výhodu je kardio. Jsem sice přesvědčen, že je Conorovo kardio mnohem lepší, než se všeobecně považuje (protože prohrál na únavu jen s Natem Diazem, který tehdy zápasil o 2 váhové kategorie výš a s Floydem Mayweatherem, který je mnohými považován za nejlepšího boxera všech dob, zatímco pro Conora to byl debut v profesionálním boxu), ovšem stále nebude jeho kardio, dle mého názoru, dost dobré na to aby dokázal udržet Dustinovo tempo i v případném 4. a 5. kole.

A kdo tedy kdy, proč a jak zvítězí?

Dustin Poirier možná nedisponuje “nekonečným” kardiem jako třeba Tony Ferguson, ale čím je pro mě fascinující je, že si udržuje KO potenciál i přes rostoucí únavu. I když je na Dustinovi znát únava a jeho reakce se lehce zpomalují, jeho údery se zdají být v 5. kole stejně tvrdé jako v 1. kole a navíc si dokáže udržet stále podobný objem úderů (například ve 3. kole s Justinem Gaethjem začal díky šílenému tempu zápasu lehce zpomalovat a měl rozkopanou přední nohu od Justinových low kicků, ale i přesto dokázal ve 4. kole nasadit agresivní tempo a v první minutě kola Gaethjeho ukončit) a je tedy značná šance, že by mohl Poirier ve 4. nebo 5. kole uštědřit Conorovi první TKO prohru v UFC.

UFC 257 - Conor McGregor vs. Dustin Poirier 2 - možnost vsazení

Ovšem oproti Poirierově výhodě v kondici stojí pravděpodobná Conorova psychologická výhoda díky jejich vzájemnému prvnímu zápasu, kde dokázal Poiriera v prvním kole ukončit. Tento zápas proběhl sice před 6 lety a oba zápasníci jsou na úplně jiné úrovni, než byli tehdy, ale Poirier podvědomě musí cítit určitou nejistotu, protože ví, že stojí proti soupeři, který je schopen jej jednou ránou poslat k zemi.

Mé tipy na vítězsví jsou Conor Mcgregor KO zadním úderem z ústupu ve 2. Kole, nebo Dustin Poirier na body, případně TKO v šampionských kolech.

Závodní jedlík, amatérský zápasník a trenér MMA. Samozvaný odborník a analytik specializující se na bojové sporty, především pak na UFC a zahraniční MMA scénu.

Komentovat

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Advertisement

Nejnovější příspěvky

Více v Sázkařské tipy / analýzy zápasů