Sledujte nás na
Khabib vs. Gaethje - ANALÝZA

Sázkařské tipy / analýzy zápasů

Khabib vs. Gaethje – Kdo a proč zvítězí? | ANALÝZA

Khabib vs. Gaethje – Kdo a proč zvítězí? | ANALÝZA

Již dnes, na turnaji UFC 254, je tu jeden z nejočekávanějších zápasů tohoto roku. Khabib “The Eagle” Nurmagomedov” vs Justin “The Highlight” Gaethje. Dokáže dagestánský Orel získat další vítězství a zlepšit svou bilanci na neuvěřitelných 29-0 a přiblížit se tak k bilanci 30-0, kterou si vysnil společně s jeho nedávno zesnulým otcem, nebo naopak dokáže americký sběratel UFC bonusů překvapit celý svět a překazit Khabibovu nekonečnou šňůru vítězství?

Khabib vs. Gaethje – ANALÝZA zápasu

Půl roku zpět bych Justinovi téměř žádný šance nedával, ale po tom jak oslnivý výkon předvedl s TonyFergusonem si ho už nedovoluji podceňovat. Navíc oproti dřívějšku to už není jen atleticky a geneticky (údajně má nejvyšší hustotu kostí v UFC) nadaný rváč, ale i takticky velice vyspělý zápasník, který je schopen perfektně poslouchat svého trenéra. Další velkou změnou je, že v dřívějších zápasech údajně velice špatně viděl a dle svých slov se musel svých soupeřů neustále dotýkat aby věděl kde jsou, což se díky nedávné operaci očí údajně zlepšilo.
Samozřejmě je stále Khabib velkým favoritem, ale je spousta faktorů hrajících Gaethjemu do karet.Gaethje a defenzivní wrestling

Všichni samozřejmě vědí, že má Gaethje fantastický background jako wrestler se spíše defenzivním stylem, kdy čekal na soupeřovi pokusy o takedown a countroval je. Například proti Jordanu Burroughsovi se mu podařilo ubránit všechny pokusy o jeho legendární double leg takedown, takže z tohoto pohledu se zdá být Gaethje téměř předurčen k poražení Khabiba. Nicméně wrestling v MMA je něco jiného, v MMA se dá takedown schovat za údery a je tam pletivo, které vám může zabránit v některých obranných technikách, jako třeba sprolování. Také postura zápasníků mma je díky úderům jiná, mají vyšší těžiště a jsou tedy více narovnaní, což znamená že jsou jejich nohy o něco dostupnější pro takedown. Takže Gaethjeho wrestling v MMA teoreticky nemusí být na až tak velké úrovni (ikdyž pevně věřím že na takové úrovni je) a v UFC jsme od něj mnoho wrestlingu neviděli, protože on sám po takedownu nechodí a nastupoval převážně proti postojařům (až na Alvareze, který trochu wrestlil), takže jeho wrestling nikdo dostatečně neotestoval.

Justin Gaethje a jeho wrestling jako zbran proti Khabibovi

Justin Gaethje ve wrestlingovém zápase

Khabib a jeho nástupy do strhů

Co je ale hlavní věc, která zvyšuje Gaethjeho šance je způsob, jakým Khabib nastupuje do takedownů, téměř všechny jeho takedowny jsou proaktivní, tedy vychází z jeho tlaku dopředu a úderů. A nebo do nich někdy nastupuje “přímo” bez jakéhokoliv úderu. Z jeho 59takedownů co v UFC rozdal jsem viděl jen asi 2, které byly z ústupu, nebo ponoření se pod soupeřův úder jako to dělal například Georges St. Pierre. Takže si myslím, že Khabib k tomu aby nastupoval do wrestlingu potřebuje být tím kdo tlačí dopředu a ideálně soupeře natlačí až na pletivo. Což by u neustále agresivního Gaethjeho mohl být problém, protože ten ustupuje jen vyjimečně a vždy je on ten kdo je ve středu oktagonu a tlačí dopředu, což pokud se mu podaří tak by mohl mít Khabib velký problém se do pokusu o takedown vůbec dostat. Jen je samozřejmě otázkou jestli dokáže takový tlak vyvíjet i proti někomu u koho je tak velké nebezpečí přenesení boje na zem. Často se totiž stává, že postojař není schopen využít svůj striking na 100% když jde proti wrestlerovi, který mu neustále hrozí takedowny a postojař je donucen tomu věnovat velkou část své pozornosti, což mu brání se plně soustředit na striking. Ale předpokládá se, že by měl Gaethje mít oproti předchozím Khabibovým soupeřům větší sebevědomí ve svou takedown defense, což by mu mohlo a mělo dovolit využít větší čast jeho strikingového potenciálu.

Khabib Nurmagomedov takedown

Khabib Nurmagomedov vs. Conor McGregor – takedown

Legkicky jako recept na neporaženého Nurmagomedova?

Dalším důležitým aspektem jsou Gaethjeho obávané leg kicky, které jsou díky perfektní technice a tvrdosti jeho kostí velice obávané a proti Khabibovi by mohli fungovat ještě o něco lépe díky rozložení Khabibové váhy. Jako wrestler má mnohem víc váhy na přední noze, než tomu bývá u více strikingově orientovaných zápasníků, takže by ta noha měla být mnohem dostupnější na okopávání. Navíc Gaethje v posledních zápasech začal kopat tyto kopy spíše na lýtko, kde je jejich zachycení mnohem těžší než u tradičnějších kopů na stehno. Hlavní otázkou podle mě není, zda Khabib dokáže Justina hodit, to je asi jisté že dokáže … hlavní otázkou je, zda ho dokáže házet a kontrolovat na zemi opakovaně a po dobu celých 25ti minut a nebo se nakonec unaví a Gaethje, který si dokáže udržet KO úder i do pozdějších kol, to poté otočí a nebo i případně ukončí.

Khabib vs. Gaethje - obávané legkicky Gaethjeho

Justin Gaethje a jeho legkick v zápase proti Dustinu Poirierovi

Co by Khabibovi také nemuselo uplně vyhovovat se i styl, kterým Gaethje využívá svůj striking. Velmi rád své soupeře trefuje velmi zblízka, nebo dokonce z nějaké formy klinče. Což by mohlo Khabibovi, který do svých takedownů přes klinč velice často nastupuje, dělat velké problémy a mohl by po cestě k přenesení zápasu na zem dostat nějaké zvedáky, nebo kolena.A jak tedy zápas Khabib Nurmagomedov vs. Justin Gaethje skončí?

Podle mě je nejpravděpodobnější, že vyhraje Khabib na Submissi, nebo případně TKO do konce třetího kola. Po třetím kole je pravděpodobné, že Khabib začne zpomalovat jako se ukázalo v zápase s Iaquintou, který mu na zemi a ve wrestlingu nekladl tak velký odpor, jaký by mu měl podle očekávání klást Gaethje. A Geathje tedy bude mít dle mého názoru velkou šanci ve čtvrtém a pátém kole zápas ukončit, nebo případně vyhrát na body.

Závodní jedlík, amatérský zápasník a trenér MMA. Samozvaný odborník a analytik specializující se na bojové sporty, především pak na UFC a zahraniční MMA scénu.

Komentovat

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Advertisement

Nejnovější příspěvky

Více v Sázkařské tipy / analýzy zápasů