Sledujte nás na
Deiveson Figueiredo vs. Alex Perez aneb excelentní zápas, o kterém se moc nemluví

Sázkařské tipy / analýzy zápasů

Figueiredo vs. Perez aneb excelentní zápas, o kterém se moc nemluví …

Figueiredo vs. Perez aneb excelentní zápas, o kterém se moc nemluví …

Již dnes v noci proběhne zápas o titul UFC v muší váze (-57kg). Díky nízké váze zápasníků se této váhové kategorii bohužel nedostává takové pozornosti jakou by si zasloužila. Míra pozornosti je v tomto případě ovšem naprosto neúměrná technické kvalitě a atraktivitě zápasů. Většinou platí, že čím jste na tréninku větší, tím méně vás to nutí být technicky precizní, protože spoustu věcí prostě dotáhnete na sílu. Oproti tomu, když máte kolem 60ti kilogramů a jste někdy i o desítky kilogramů lehčí než vaši tréninkoví parťáci, tak vás to nutí neustále zdokonalovat svou techniku, protože je to jediný způsob jak udržet krok se silnějšími a většími sparing partnery. A proto jsou nižší váhové kategorie často na technicky nejvyspělejší úrovni ze všech a jejich zápasy opravdu stojí za to.

Bitva o titul šampiona muší váhy (-57kg). Šampion Deiveson Figueiredo (19-1) vs. hladový vyzyvatel Alex Perez (24-5)

Šampion Figueiredo je na muší váhu obrovský (v minulosti měl i problémy se splněním váhového limitu) a hrozí děsivou silou úderů. Dle statistik pošle soupeře k zemi každým 19,6 tým ůderem v postoji. Což je opravdu neuvěřitelné číslo. Pro porovnání obávaný knockouter Francis Ngannou, který je o asi 80kg těžší, posílá soupeře k zemi v průměru každým 20,2 úderem, tedy o 0,6 více než 60ti kilový Figueiredo. Figuereido se zdá v této váze téměř neporazitelný, jedinou jeho prohru získal 5 zápasů nazpět proti Jussieru Formigovi, kde se ukázala lehká zranitelnost Figueireda na zemi vůči elitním grapplerům. Nicméně v dalších zápasech ukázal i na zemi, že pokud tam měl nějaké drobné mezery tak je z největší části odstranil.Proti němu nastoupí mexický zápasník Alex Perez, který se veze na šňůře 3 vítězství v řadě, kdy v posledním zápase ukončil zmiňovaného Formigu už v prvním kole na své obavané lowkicky. Poslední prohru ale získal v prvním kole na TKO s Josephem Benavidezem, kterého Figueiredo 2x ukončil.

Kudy by mohla vést cesta k Perezovu vítězství?

Figueiredo má trochu netradiční postoj s nohama široko od sebe, což by jej mělo dělat dostupnějším pro lowkicky, které má Perez skvělé. Nicméně Figueiredo je velmi komfortní v obou postojích, přirozeně stojí jako pravák, tedy s levou nohou vepředu, ale dokáže být podobně efektivní i s pravou nohou vepředu jako levák, což znamená že kdyby začínal mít díky Perezovým lowkickům problém s levou nohou, tak by mu nemělo dělat problém na nějakou dobu změnit postoj a mít okopanpu nohu vzadu, kde je relativně v bezpečí. Navíc kdykoliv šel Perez v UFC s levákem, tak své lowkicky téměř nepoužíval a začal se místo nich soustředit na bodykicky. Ukončení zápasu na Lowkick tedy pravděpodobně nehrozí, ale i tak jimi může Perez Figueireda zpomalit a nedovolit mu generovat z nohou tak velkou sílu a tedy oslabit jeho údery.

Figueiredo vs. PereZ

Figueiredo se rád pohybuje lehce dozadu s rukama u pasu, při čemž čeká na soupeře až se pokusí k němu přiblížit a countruje je svými údery. Jako na většinu counter strikerů by proti němu tedy mohla platit strategie vyčkávat, netlačit a nedávat mu prostor countrovat a naopak se pokoušet countrovat jeho útoky. Tato strategie byla kromě grapplingu další zbraní, kterou proti Figueiredovi použil Formiga a byl schopej být úspěšný i v postoji. Nicméně Perez je přesný opak counter strikera a neustále tlačí agresivně dopředu, je tedy nepravděpodobné že by použil tuto strategii vyčkávání. Navíc se jeho pohyb odehrává většinou převážně jen ve směrech dopředu a dozadu, pohyb do stran používá relativně málo, což by mělo Figuereidovi sedět a usnadnit mu to zaměřování jeho counter útoků.

Alex Perez

V postoji jsou oba zápasníci skvělí a pokud se zde bude zápas odvíjet tak by měli předvést velmi atraktivní souboj, ve kterém může Perez potrestat Figueireda za jeho ruce u pasu a poslat jej k zemi nějakou tvrdou kombinací, nicméně pravděpodobně věřím že by měl mít v postoji Figueiredo výhodu a ukončit Pereze na KO. Kde by ale pravděpodobně mohla vést cesta k Perezovu vítězsví je přenesení boje na zem, jako bývalý úspěšný wrestler by měl mít ve wrestlingu výhodu a své kvality v boji na zemi ukázal už mnohokrát v minulosti, ze svých 12ti ukončení jich má 7 na submission. I kdyby na zemi nedokázal Figueireda ukončit tak je pravděpodobné že by jej mohl unavit a poté být efektivnější i v postoji a vyhrát případně na body. Figuereido sice nikdy neukázal větší problémy s kondicí, ale v zápase s Formigou začínal díky ve 3tím kole lehce zpomalovat, takže je možné že v pětikolovém zápase by mohlo hrát kardio roli.

A jak tedy zápas dopadne?

Za mě je nejpravděpodobnější výsledek KO do konce druhého kola od Figuereida. Pokud by měl vyhrát Perez tak si myslím že jeho cest k vítězství by vedla spíše před boj na zemi, kde by mohl chytit nějakou submissi, nebo Figueireda unavit a v kombinaci se zpomalením jeho pohybu díky lowkickům začít dominovat ve 4. a 5. Kole.

Závodní jedlík, amatérský zápasník a trenér MMA. Samozvaný odborník a analytik specializující se na bojové sporty, především pak na UFC a zahraniční MMA scénu.

Komentovat

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Advertisement

Nejnovější příspěvky

Více v Sázkařské tipy / analýzy zápasů