Sledujte nás na
Zavřené gymy a tělocvičny - dí se doma trénovat?

české MMA

Zavřené gymy aneb konec progressu nebo neopakovatelná příležitost?

Zavřené gymy aneb konec progressu nebo neopakovatelná příležitost?

Jsou zavřené gymy něco, co zničí váš progress?

Každého sportovce jistě velmi zasáhly omezení způsobené koronavirovou pandemií. Zavřené fitka a tělocvičny jsou bohužel něco s čím se musíme na nějakou dobu všichni smířit. Situaci bohužel nikdo z nás neovlivní. Co ale můžeme ovlivnit je naše reakce na situaci. Můžeme k tomu přistopit tak, že se smíříme s tím že se zahodí měsíce naší tvrdé práce, budeme sledovat celé dny televizi a ládovat se vším co jsme si v treningovém režimu odpírali a útěchou nám bude myšlenka že to tak dělají všichni, takže až karanténa skončí tak na tom budeme stejně špatně jako všichni ostatní. Zní to docela pohodlně, že? Nebo k situaci můžeme přistoupit tak že nám dala příležitost pro náš osobní růst tím, že si najdeme způsob jak využít i tuto nelehkou situaci k něčemu dobrému a vyjdeme z karantény lepší než jsme byli na začátku a s velkým náskokem vůči těm, kdo zvolili první přístup.

Ukázka prvního zmíněného přístupu

Ukázka prvního zmíněného přístupu

Tento článek je cílen na zápasníky, ale principy v něm se dají přenést do jakéhokoliv sportu i běžného života.

Z této situace samozřejmě žádnou radost nemám a ani ji mít nejde. Spousta lidí, podniků a našich milovaných gymů se dostala do existenčních problémů a mnoho lidí v nemocnicích bojuje o život. Když se na situaci ale podívám čistě sobecky z pohledu mé sportovní přípravy tak mi zcela upřímně až tak moc nevadí. Tato situace nám dává možnost ukázat svou lásku a zápal ke sportu a (co je hlavní) naši inteligenci a kreativitu. Spousta zápasníků se bez trenéra za zadkem nezmůže k ničemu lepšímu než si jít sem tam zaběhat aby nepřišli uplně o všechnu kondici, nebo si na pár minut zastínovat, aby mohli dát na instagram inspirativní video o tom jak “dřou i v karanténě”. Tento fakt nám odhodlanějším dává možnost si za domácí karanténu získat náskok oproti ostatním a ideálně získat i pár nových schopností. Vše, co pro to musíme udělat je zapojit kreativitu a touhu se zlepšit.

Trocha inspirace

Bojíte se že ztratíte timing do strikingu díky absenci sparingu? Můžete “sparovat” třeba s petlahví zavěšenou na provázku. Nebo ji můžete dát na gumu, kterou připevníte z jedné strany ke stropu a z druhé strany k zemi a budete mít homemade speedbag. Dokáže to nahradit sparing? Určitě ne, ale je to aspoň něco a timing úderů na tom můžete skvěle potrenovat.

Bojíte se že ztratíte cit pro hru s těžištěm díky absenci wrestlingu a grapplingu? Můžete trenovat poziční hru s boxovacím pytlem položeným na zem. Nemáte pytel? Můžete použít cokoliv. I pevnější polštář položený na zemi je lepší než nic. Pokud máte doma gymnastický míč tak ho můžete třeba házet o zeď aby se vám odrazil k nohám a vy mohli budovat reakci pro sprol. Nebo můžete drilovat wrestling s připevněným expanderem, který vám bude simulovat soupeřovu ruku nebo nohu a vy budete moct zlepšovat své oblíbené techniky. Kreativitě se meze nekladou. Vynahradí vám to sparing? Opět, určitě ne a pravděpodobně se za karanténu zhoršíte, ale budete mít náskok vůči někomu kdo nedělal nic.

Chybí vám trenér, který vás naučí něco nového? Můžete okoukat třeba novou kombinaci z nějakého zápasu nebo tutorialu na internetu a tu drillovat třeba 100x každý den. Kdy jindy máte víc času než v karanténě? I to běhání má své místo, můžete systematicky zlepšovat kondici a vrátit se z karantény jako kardio mašiny 😀.Nuda …

Bojíte se že to nebude bez sparingů zábava a bude domácí trening nuda? Můžete si to sem tam zpestřit a zkusit se třeba opít před tréningem. Sice ten trening nebude tak kvalitní, ale bude to zábavná změna, kterou si můžete dovolit, protože stejně nemáte před žádným zápasem. Tato situace vám dává mnoho příležitostí zlepšit se v čemkoliv, čemu jste dříve neměli prostor věnovat dostatek pozornosti. Jen musíte mít snahu.

Na závěr přidávám citát Steva Jobse. Je sice z byznysové sféry, ale jeho myšlenka se dokonale hodí i pro tuto situaci. „V podnikání nemůžete čekat, až bouřka přejde, je nutné naučit se tančit v dešti.“

Závodní jedlík, amatérský zápasník a trenér MMA. Samozvaný odborník a analytik specializující se na bojové sporty, především pak na UFC a zahraniční MMA scénu.

Komentovat

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Advertisement

Nejnovější příspěvky

Více v české MMA